Repro - grav
Shopping Cart

Nema proizvoda u košarici.

Materijali za graviranje
/
/
Drvo

Repro-grav ima sve za gravere

Graviranje na drvu popularna je tehnika za izradu prilagođenih predmeta, bilo za osobnu, komercijalnu ili industrijsku primjenu. Za graviranje se mogu koristiti različite vrste drvnih materijala, od kojih svaki nudi jedinstvene karakteristike koje utječu na kvalitetu, izgled i primjenu gravure.
Drvo je izvrstan materijal za graviranje, nudi svestranost i prirodnu ljepotu. Bilo da odaberete šperploču, MDF, čvrsto tvrdo drvo poput oraha, javora ili trešnje ili ekološki prihvatljive opcije poput bambusa i pluta, materijal koji odaberete značajno će utjecati na izgled gravure.

Lasersko graviranje se obično koristi zbog svoje preciznosti i visokog kontrasta, dok je rotacijsko graviranje prikladno za dublje, teksturirane dizajne. Razumijevanje svojstava različitih vrsta drva pomoći će vam da postignete najbolje rezultate za svoje projekte graviranja.

  • Šperploča – izrađuje se nanošenjem slojeva tankih listova drva (koji se nazivaju furniri) i njihovim spajanjem. To je jedan od najčešćih drvenih materijala koji se koristi za graviranje zbog svoje pristupačnosti i svestranosti. Dostupan je u različitim klasama, uključujući šperploču od mekog drveta (bor, jela) i šperploču od tvrdog drveta (breza, javor).
    Primjena – znakovi, nagrade, ukrasni komadi, komponente namještaja i izrada modela.
  • MDF (vlaknasta ploča srednje gustoće) – je proizvod od drva visoke gustoće, napravljen od drvenih vlakana, koja se dobivaju iz otpadaka drvenih piljaka i piljevine. Ova vlakna se kombiniraju sa smolom i prešaju pod visokim tlakom i temperaturom kako bi se stvorila gusto vlaknasta ploča. Glatko je i gusto, što ga čini idealnim za lasersko graviranje i rezanje.
    Primjena – nagrade, znakovi, pakiranja, izrada modela, namještaj i dekor.
  • Puno drvo – meko drvo – uključuje bor, cedar, smreku i jelu. Ovo drvo je općenito svjetlije boje i mekše, što ga čini lakšim za graviranje.
    Tvrdo drvo – uključuje hrast, javor, orah, trešnju i mahagonij. Tvrdo drvo obično ima gušća vlakna, što će zahtijevati veće razine snage za graviranje i rezanje. U usporedbi s mekim drvetom, ova vrsta drveta će ponuditi veći kontrast kada se gravira.
    Primjena – namještaj po narudžbi, plakete, podmetači, nagrade, trofeji, personalizirani darovi i oznake.
  • Bambus – održiv, ekološki prihvatljiv materijal koji je postao sve popularniji za graviranje. Ima jedinstven zrnati uzorak i lakši je od tradicionalnog tvrdog drveta.
    Primjena – ekološki prihvatljivi promotivni artikli, podmetači, daske za rezanje i nagrade.
    Lasersko graviranje dobro funkcionira na bambusu, ističući njegovu prirodnu strukturu. Tamne gravure u prekrasnom su kontrastu sa svijetlom bojom bambusa.
  • Lasersko graviranje je najčešća metoda za graviranje drva. Koristi lasersku zraku velike snage za spaljivanje ili isparavanje materijala, stvarajući precizne tragove. Lasersko graviranje idealno je za zamršene dizajne i oznake visokog kontrasta. Djeluje dobro na svim vrstama drva, uključujući ivericu, MDF i puno tvrdo drvo.
  • Rotacijsko graviranje uključuje korištenje mehaničkog alata za graviranje za urezivanje na površinu drva. Obično se koristi za dublje gravure i efekte teksture, a najbolje funkcionira s punim drvom i MDF-om. Rotacijsko graviranje može stvoriti taktilne, trodimenzionalne efekte koje lasersko graviranje ne može postići.

Čimbenici koje treba uzeti u obzir pri odabiru drva za graviranje:

  • Gustoća drva – gušće drveće (npr. orah, javor) daje visokokvalitetne gravure, ali može zahtijevati više snage i manje brzine graviranja, dok je mekše drveće (npr. bor, cedar) lakše za graviranje, ali možda nije toliko izdržljivo.
  • Zrnati uzorak – drvo s finim, dosljednim zrnom (npr. breza, javor) daje čiste, oštre gravure. Drvo s istaknutim vlaknima (npr. hrast, orah) može uzrokovati nejednake gravure ako se njime ne rukuje pravilno.
  • Kontrast boja – svjetlije drveće (npr. javor, breza, MDF) obično daje veći kontrast, dok tamnije drveće (npr. orah, trešnja) može zahtijevati više snage za učinkovit kontrast.

Prednosti graviranog drva u raznim primjenama:

  • Prilagodba – graviranje u drvo omogućuje visoku razinu prilagodbe, što ga čini savršenim za osobne darove, brendiranje ili stvaranje jedinstvenih predmeta.
  • Prirodna estetika – drvo pruža prirodan, bezvremenski izgled koji je privlačan potrošačima koji traže rustikalni ili elegantni dojam u svojim proizvodima.
  • Trajnost – proizvodi od graviranog drva dugotrajni su i mogu izdržati test vremena, osobito ako su dobro održavani.
  • Ekološki prihvatljivo – drvo, osobito sorte iz održivog izvora, ekološki je materijal, zbog čega su gravirani drveni predmeti privlačni ekološki osviještenim potrošačima.
  • Svestranost – drvo se može koristiti i za funkcionalne i za dekorativne svrhe, pružajući beskrajne mogućnosti za primjenu graviranja.

    Gravirani drveni materijali koriste se u različitim primjenama, od personaliziranih darova i nagrada do poslovnih natpisa i promotivnih proizvoda. Mogućnost prilagođavanja drva kroz graviranje dodaje osobni, bezvremenski dodir funkcionalnim i ukrasnim predmetima. Bilo za osobnu upotrebu, posao ili posebne prigode, gravirano drvo pruža elegantno i trajno rješenje za širok raspon proizvoda i usluga.

Drvo

Drvo je svestran i lijep materijal za graviranje, nudi širok raspon mogućnosti za različite primjene, od prilagođenih darova i natpisa do industrijskih komponenti i ukrasnih dijelova. Bilo da koristite lasersko graviranje ili rotacijsko graviranje, drveni materijali pružaju prirodnu, bezvremensku privlačnost koja se može poboljšati zamršenim gravurama. Materijali koje odaberete—kao što su MDF, šperploča, puno drvo (poput hrasta, javora ili oraha) i bambus—utjecat će na konačni izgled i dojam gravure. I Gravotech i Trotec pružaju napredna rješenja za graviranje drva, nudeći preciznost, svestranost i učinkovitost u nizu drvenih materijala.

Obratite nam se za stručan savjet i ponudu po vašoj mjeri!

    hr