Repro - grav
Shopping Cart

Nema proizvoda u košarici.

Materijali za graviranje
/
/
Metalne ploče

Repro-grav ima sve za gravere

Graviranje na metalnim materijalima popularna je tehnika koja se koristi za personaliziranje, markiranje i označavanje metalnih površina za industrijsku i dekorativnu primjenu.
Tehnologija graviranja metalnih materijala značajno se razvila s napretkom u alatima i tehnikama, pružajući visoku preciznost i prilagodbu u raznim industrijama. Dvije primarne tehnologije graviranja—rotacijsko graviranje i lasersko graviranje—uobičajeno se koriste za graviranje metala, a svaka ima svoje prednosti i primjene.
I rotacijsko graviranje (korištenje alata za rezbarenje materijala) i lasersko graviranje (korištenje lasera za graviranje površine) često su korištene metode za graviranje metala. Odabir metalnog materijala i tehnike graviranja uvelike mogu utjecati na kvalitetu i izgled gotovog proizvoda.

  • Aluminij – lagani metal otporan na koroziju s glatkom površinom koja se lako gravira. Često je anodiziran ili premazan prahom za dodatnu zaštitu i izgled.
    Aluminij se može gravirati pomoću metode rotacijskog i laserskog graviranja. Za lasersko graviranje, proizvodi tamni kontrast kada se gravira anodizirani aluminij, otkrivajući osnovni metal ispod.
    Primjena – Pločice s imenima, oznake, natpisi, nagrade i industrijske oznake.
    Za lasersko graviranje, snagu i brzinu lasera potrebno je prilagoditi na temelju debljine aluminija. Rotacijsko graviranje dobro funkcionira za dublje rezanje u materijal, posebno u industrijske svrhe.
  • Nehrđajući čelik – jak, izdržljiv metal koji je otporan na hrđu i koroziju, što ga čini popularnim izborom za graviranje.
    Nehrđajući čelik može se gravirati i rotacijskim alatima za graviranje i laserima. Lasersko graviranje na nehrđajućem čeliku rezultira kontrastnim tragom (svijetlim ili tamnim), često s matiranim ili potamnjelim izgledom. Rotacijsko graviranje može dublje rezati u materijal za detaljnije dizajne.
    Primjena – za industrijske gravure, medicinsku opremu, nakit, trofeje i prilagođene predmete.
    Lasersko graviranje na nehrđajućem čeliku može zahtijevati veću postavku snage, a upotreba smjese za označavanje (kao što je Cermark ili Thermark) često je neophodna za izradu jasnih, trajnih oznaka. Za rotacijsko graviranje, postavke stroja moraju se prilagoditi kako bi se spriječilo pregrijavanje površine.
  • Mesing (mjed) – legura bakra i cinka, poznata po žućkastom izgledu poput zlata. Često se koristi u dekorativne svrhe, kao i za izradu trajnih i estetskih gravura.
    Mesing se može gravirati i laserskim i rotacijskim metodama. Lasersko graviranje na mesing rezultira čistim, preciznim tragom, koji može varirati od svijetlog do tamnog, ovisno o korištenoj tehnici. Rotacijsko graviranje proizvodi dublje utore i više taktilnih gravura.
    Primjene – plakete, medalje, značke, nakit i oznake.
    Za graviranje mesinga često je potrebna posebna laserska postavka za postizanje dobrog kontrasta. Ako koristite rotacijsko graviranje, postavke je potrebno prilagoditi kako bi se osigurali čisti rezovi bez pretjeranog trošenja nastavka za graviranje.
  • Bakar – mekan, crvenkastosmeđi metal koji je cijenjen zbog svoje vodljivosti i estetske privlačnosti. Koristi se u raznim industrijskim, umjetničkim i dekorativnim primjenama.
    Bakar se može gravirati laserom ili rotirajućim alatom. Lasersko graviranje na bakru može biti izazovno jer zahtijeva specifične postavke za postizanje jasnog traga. Površina bakra također može oksidirati ili potamniti tijekom vremena, što može utjecati na izgled gravure.
    Primjena – nakit, električne komponente, ukrasni predmeti i nagrade.
    Bakar zahtijeva postavke niske brzine, velike snage za lasersko graviranje. Za rotacijsko graviranje metal je mekši, pa je potreban poseban oprez kako se ne bi oštetio alat za graviranje.
  • Titan – lagan metal otporan na koroziju poznat po svom omjeru čvrstoće i težine. Često se koristi u zrakoplovstvu, medicini i aplikacijama visokih performansi.
    Titan se može gravirati pomoću laserskog graviranja s izvrsnim rezultatima. Lasersko graviranje stvara trajni trag na površini titana, često stvarajući tamni ili kontrastni učinak, ovisno o postavkama.
    Primjena – medicinski implantati, zrakoplovne komponente, nakit i prilagođene gravure.
    Titan zahtijeva posebne laserske postavke za graviranje. Laseri obično rade na višim postavkama snage, a korisnici će možda morati prilagoditi svoj stroj za optimalne rezultate kako bi izbjegli oštećenje površine.
  • Nikal – srebrno-bijeli metal koji je vrlo otporan na koroziju i često se koristi kao materijal za oplatu ili u legurama za razne primjene.
    Nikal se može gravirati laserom ili rotirajućim alatom. Lasersko graviranje na niklu često proizvodi čisti, duboki kontrast, a rotacijsko graviranje obično se koristi u industrijske svrhe.
    Primjena – industrijski dijelovi, pločice s imenima i ukrasni dijelovi.
    Postupak graviranja nikla sličan je procesu graviranja drugih metala, pri čemu laserski graveri moraju prilagoditi postavke snage na temelju debljine materijala i željenog rezultata.
  • Srebro – plemeniti metal poznat po svom sjajnom, bijelom izgledu. Mekan je, savitljiv i često se koristi u nakitu i vrhunskim ukrasima.
    Srebro se može gravirati laserom ili rotirajućim alatom. Lasersko graviranje obično rezultira svijetlim tragom koji je u kontrastu sa sjajnom srebrnom površinom. Rotacijsko graviranje može stvoriti dublje, taktilnije gravure.
    Primjena – nakit, trofeji, nagrade i personalizirani darovi.
    Lasersko graviranje srebra obično zahtijeva manje postavke snage i veće brzine kako bi se izbjeglo oštećenje površine. Rotacijsko graviranje na srebru učinkovitije je za dublje gravure.
  • Zlato – visoko cijenjen plemeniti metal koji je poznat po svom žućkastom, sjajnom izgledu. Koristi se prvenstveno u nakitu, kovanicama i luksuznom dekoru.
    Zlato je mekano i može se gravirati rotacijskim i laserskim metodama. Lasersko graviranje na zlatu rezultira čistim i kontrastnim tragom, dok se rotacijsko graviranje često koristi za dublje, taktilne gravure.
    Primjena – nakit, nagrade, medaljoni i luksuzni predmeti.
    Lasersko graviranje na zlatu zahtijeva manje postavke snage kako bi se izbjegla pretjerana toplina koja bi mogla oštetiti površinu metala.

Lasersko naspram rotacijskog graviranja:

  • Lasersko graviranje se često preferira zbog njegove sposobnosti izrade finih, detaljnih gravura, dok je rotacijsko graviranje prikladno za stvaranje dubljih, taktilnijih tragova. Neki metali, poput nehrđajućeg čelika i titana, mogu zahtijevati kombinaciju obje metode za postizanje optimalnih rezultata. Za određene metale, kao što su nehrđajući čelik i titan, može biti potrebna upotreba smjesa za označavanje kao što su Cermark ili Thermark kako bi se postiglo visokokontrastno graviranje. Ovi spojevi stvaraju crni trajni trag kada se nanesu na metal prije laserskog graviranja.
  • Debljina metala – deblji metali mogu zahtijevati veću snagu lasera i manje brzine kako bi se osigurale duboke i jasne gravure. Za rotacijsko graviranje mora se uzeti u obzir tvrdoća materijala kako bi se izbjeglo oštećenje alata.
  • Usisavanje dima – graviranje metala, posebno laserima, može proizvesti pare koje je potrebno sigurno ispuštati. Ovo je osobito važno pri radu s metalima koji mogu ispuštati štetne plinove.
  • Priprema površine – neki metali, poput nehrđajućeg čelika i titana, mogu zahtijevati pripremu površine (npr. čišćenje ili premazivanje) kako bi se osigurali najbolji rezultati tijekom graviranja.
  • Tvrdoća materijala – utječe na izbor metode graviranja. Mekši metali poput mesinga lakši su za graviranje, dok tvrđi metali poput nehrđajućeg čelika ili titana zahtijevaju veću snagu i specijalizirane tehnike (npr. lasersko graviranje sa spojevima za označavanje).
  • Površinska obrada – metali s glatkim ili poliranim površinama mogu zahtijevati posebnu pozornost kako bi se osiguralo da gravura dobro prianja i bude vidljiva.
  • Zona utjecaja topline (HAZ) – metode graviranja velike snage, poput laserskog graviranja, mogu stvoriti zonu utjecaja topline. To može rezultirati promjenama u strukturi metala, što može zahtijevati naknadnu obradu, poput hlađenja ili čišćenja.
  • Trajnost – metalne gravure općenito su vrlo izdržljive, što ih čini idealnim za primjene koje zahtijevaju trajne, dugotrajne oznake (npr. industrijski dijelovi, nakit i nagrade).

Tehnologija graviranja metalnih materijala nudi niz metoda, od kojih svaka odgovara različitim potrebama.

Rotacijsko graviranje najbolje je za duboko, taktilno graviranje na mekšim metalima, dok lasersko graviranje pruža visoku preciznost, fine detalje i trajne oznake otporne na habanje na nizu metala. Druge metode kao što su kemijsko jetkanje i EDM također imaju specijalizirane primjene u industrijama koje zahtijevaju specifične sposobnosti. Odabir prave tehnologije graviranja ovisi o vrsti metala, dubini graviranja, željenoj završnoj obradi i namjeravanoj primjeni.

Personalizacija: graviranje na metalu obično se koristi za personalizirane darove poput nakita, trofeja i nagrada.
Industrijsko označavanje: graviranje se često koristi za označavanje serijskih brojeva, logotipa, bar kodova i drugih identifikatora na industrijskim dijelovima, alatima i komponentama.
Umjetnost i dekoracija: Graviranje na metalnim površinama također se koristi u likovnoj umjetnosti, spomen pločama i ukrasnim dodacima za dom.
Metalno graviranje pruža dugotrajan i visokokvalitetan rezultat, što ga čini idealnim za širok raspon primjena od industrijskog označavanja do personaliziranih darova i vrhunskih ukrasnih predmeta

Metalne ploče

Raznolik izbor metalnih materijala koji su savršeni za graviranje, s različitim tehnologijama graviranja koje zadovoljavaju različite potrebe. 

Obratite nam se za stručan savjet i ponudu po vašoj mjeri!

    hr